Hatay Expo Kebabı Afiyet Olsun

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’da “Medeniyetler Bahçesi” adı ile düzenlenecek olan ve Dünyanın en büyük 3’üncü organizasyonu olarak kabul edilen EXPO 2021 hazırlıklarını ara vermeden devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerin bir araya geleceği organizasyon olan EXPO 2021’de Hatay’ın damak çatlatan lezzetlerini de Dünya’ya  tanıtacak.

Hatay’ın bereketli topraklarında yetişen bitkilerini ve bu topraklarda yetişen ürünlerini mutfakta buluşturan Büyükşehir Belediyesi, UNESCO gastronomi şehri Hatay’a dünya mutfağına 601. Lezzeti Hatay EXPO Kebabını kazandırarak tanıtımını gerçekleştirdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gastronomi Proje Uzmanı ve Hatay Profesyonel Aşçılar ve Şefler Dernek Başkanı Şef  Celil Erkan, “Amanos Dağı’ndan zahterin, Belen’in doğal otlarla beslenen kuzu etinin, Kırıkhan’ın havucunun, Samandağ’ın maydanozu, Yayladağı’nın tereyağı, Dörtyol’un narenciyesinin, Reyhanlı ve Kumlu’nun Karakılçık firiğinin muhteşem buluşması olan Hatay EXPO Kebabını Hatay’ın 601. Lezzeti olarak kazandırdık. Hatay’ımızın damak çatlatan lezzetlerini tüm Dünyaya tanıtmak amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

EXPO KEBABI

UNESCO Tescilli Gastronomi Kenti Hatay'ımızın bereketli topraklarında yetişen lezzetli bitkilerin ve sebzelerin et ile bütünleşmesiyle yapılan EXPO Kebabımız firik pilavı eşliğinde dünya mutfağına damak çatlatan yepyeni bir tat olarak merhaba diyor. 👨🏻‍🍳😋

Hatay Gastronomi paylaştı: 16 Mayıs 2020 Cumartesi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir