Hakkımda

Abdulcelil ERKAN

1993  yılında Antakya’ da  doğdum, ilk,orta ve lise eğitimimi  Antakya ‘da tamamladım.Eğitim alırken  ninemin ve halalarımın mesleği olan aşçılığa o zamanlardan başlayarak , kasap ve kebapçılar da çırak olarak çalıştım. 2007-2011 yılları arasında Nimet -Fahri ÖKSÜZ Anadolu Turizm ve Otelcilik Lisesinde ,Yiyecek ve İçecek hizmetleri Mutfak bölümünde eğitimimi aldım.Bu süreç içerisinde Antalya’nın çeşitli  otel ve restoranlarda  Alakart  ve Dünya mutfaklarında çalıştım.Ön Lisans eğitimimi Mustafa Kemal Üniversitesi,  Turizm ve Otel işletmeciliği  bölümünden 2011- 2013 yılları arasında tamamladım.

İlk bireysel olarak katıldığım, Antalya Genç Yetenekler Yemek Yarışmasında Altın Madalya ,Uluslararası Kapadokya Yemek Festivalinde Merit, Antakya Esse Yemek yarışmasında 4.cü olarak Merit ödülü aldım. İkinci olarak Hatay Büyük Şehir Belediyesi adına katıldığım,  15’th Uluslararası İstanbul Gastronomi  Festivalinde,  22 Ülkeden 2000 yarışmacı arasından Bireysel Ana yemekte ,Hatay kağıt kebabı  ve keşşir pilavı ile Dünya ikincisi, Bireysel Tatlı Yarışmasında ,Peynirli  İrmik Helvasıyla Dünya üçüncüsü oldum. Televizyon deneyimi olarak 2018 Eylül ayında başlayan Hrt Akdeniz Tv' de ''Celil Chef ile Hatay Mutfağı'' Sunuculuğu ve yapımcılığı ,Show TV de yayınlanan Zahide Yetiş' İle Programında üst üste 2 canlı yayın , Star Tv'de Nursel'in Konuklarında 2 program canlı yayın ve Ebru Akel ile Kendine iyi Bak Programlarına çıkarak yemek şovumla reyting kırma başarısı elde ettim. Antakya Halk Eğitim Merkezi-Akşam Sanat Okulu ve Hatmek Eğitim Merkezinde Mutfak Hocalığı (Usta Öğretici ) olarak devam etmekteyim.

02.07.2019 Tarihi ile HATAY PROFESYONEL AŞÇILAR VE ŞEFLER DERNEĞİ 'ni kurarak Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildim.
Türkiye Aşçılar Federasyonunu (TAFED), e bağlı olmakla birlikte Akdeniz Aşçılar Birliği-Yönetim Kurulu delegesiyim. Şuan da HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GASTRONOMİ proje uzmanı MUTFAK ŞEFİ ve Expo 2021 Hatay Dış ilişkiler biriminde devam etmekteyim.

  • 2009- CRYSTAL PARAİSO VERDE RESORT HOTEL - BELEK
  • 2010- CESARS TEMPLE RESORT - BELEK
  • 2011- ROYAL HOLİDAY PALACE HOTEL - LARA
  • 2012- TOPKAPI PALACE - KUNDU
  • 2013- LAMER RESORT HOTEL - KEMER
  • 2014- RİXOS PREMIUM HOTEL - BELEK
  • 2015- 172.ZIRHLI TUGAY KOMUTANLIĞI KIŞLA MUTFAĞI ( VATAN BORCU ) - ŞIRNAK-SİLOPİ
  • 2016- AĞUSTOS İTİBAREN , HATAY BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ GASTRONOMİ PROJE UZMANI OLARAK  DEVAM ETMEKTEYİM.

HRT AKDENİZ TV ' DE '' CELİL CHEF İLE HATAY MUTFAĞI '' SUNUCULUĞU - 2018

Celil Chef

Hatay mutfağı dünyada kurulan yirmi üç medeniyete ev sahipliği yapmış, bir coğrafya da olması, ticaret ve baharat yolunun buradan geçmesi , büyük medeniyetlerin mutfaklarını yaşamış ve günümüze kadar taşımasını bilmiştir.
Bu sebeple yaptığım araştırmalarda Orta Asya, Arap ve Türk mutfaklarından harmanlandığı  ve o dönemlerden  günümüze kadar gelen eşsiz lezzetleriyle birden çok mezhep ve dinleri içinde barındıran Hatay , yüzyıllarca medeniyetlerin uğrak yeri olup, sofralarımıza yansımaları hala günümüze kadar görülmektedir.

 Belki de bu yönü ile Dünyamız da tek mutfaktır.