12-15 Eylül Gaziantep Park’ta

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “2.Uluslararası Gastronomi Festivali”, 12-15 Eylül tarihlerinde yapılacak. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek festivalde, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, kente özgü lezzetleri tatma fırsatı bulacak. Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı’nda 26 şehir arasında yer almayı başaran “gazi” şehir, Gaziantep’i Geliştirme Vakfının (GAGEV) koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), ilçe belediyeleri ve ilgili kurumların katkılarıyla zengin mutfağını ve kültürel zenginliklerini yerelden evrensele taşıyacak.

Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerin ve yerli üreticilerin bir araya gelerek muhteşem lezzetleri yorumlayacağı festivale, farklı bölgelerden de yoğun bir katılım bekleniyor.UNESCO kardeş Gastronomi Şehri olan HATAY adına ise Hatay Büyükşehir Belediyesi Gastronomi Şefi ve Hatay Profesyonel Aşçılar ve Şefler Dernek Başkanı CELİL ERKAN ‘ da katılım sağlıyacak.

Yöresel lezzetlerin tadılacağı, yerel üreticilerin coğrafi işaretli ürünlerle hazırladığı lezzetlerin tanıtılacağı Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivalin’de Şef Celil Erkan Hatay’a has incikli Karakılçık Firik Pilavı, Kabak Borani ve Peynirli İrmik Helvası ile damakları şenlendirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir